Biuro Rachunkowe Perfekt

501 162 930, 513 674 220 (Łódź) , 506 497 225 (Opole) biuro@brperfekt.pl

Menu

E-zwolnienia od 01.01.16

By In Aktualności On 2015/11/21


Od stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować do końca 2017 r.

Od początku 2016 r. pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad – na papierowym formularzu (ZUS ZLA), albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od  1 stycznia 2018 r.  będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

W związku z tym, na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej (czyli co do zasady rozliczających składki za więcej niż 5 osób) ciąży obowiązek utworzenia profilu na PUE do końca 2015 r.

Po założeniu profilu na PUE pracodawca otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. W takim przypadku pracodawca nie będzie miał prawa żądać od pracownika dostarczenia zwolnienia.

Na PUE będzie wydzielone specjalne miejsce, w którym będą widoczne elektroniczne  zwolnienia  wysłane na  profil płatnika.

Istotne jest również to, że pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Do końca 2017 r. lekarz będzie mógł jednak wystawiać papierowe zwolnienia według obecnie obowiązujących zasad. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, będzie musiał poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych